Baza noclegowa - Szczawnica i okolice

Szczawnica gości co roku masę turystów krajowych i zagranicznych. Większość z nich, przybywa tu po to, by zregenerować siły, jeżdżąc rowerem, wędrując po tutejszych szlakach albo wykorzystując inne atrakcje regionu. Ponadto, uzdrowiskowy charakter kurortu sprawia, iż od lat stanowi on ważne centrum lecznicze, bogate w liczne obiekty sanatoryjne, mikroklimat, a także naturalnie występujące wody mineralne.
Wypoczynek na łonie przyrody
W Szczawnicy można zatem odpocząć, zwiedzając okoliczne atrakcje, jak Plac Dietla, Park Górny i Pijalnię Wód Leczniczych. Znakomitym pomysłem będzie też spływ Dunajcem i wjazd wyciągiem na Palenicę (742 m n.p.m.). Poza tym miasto regularnie inwestuje w rozwój wydarzeń kulturalnych i rozrywkę, zaś lokalna baza noclegowa stale się poszerza.
Kierując się, chociażby liczbami z GUS- W 2020 r. w gminie Szczawnica działało 1 muzeum, w którym odnotowano 7 776 zwiedzających. Z kolei, według Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich, na dzień 30 kwietnia 2020 r. zarejestrowano tu łącznie aż 376 różnego rodzaju podmiotów- około 11 domków, 30 ośrodków wypoczynkowych i domów wczasowych, 7 hoteli i pensjonatów, 8 sanatoriów, 18 obiektów agroturystycznych, 7 schronisk i pól namiotowych i aż 185 kwater i apartamentów prywatnych. To także 1400 miejsc kwater prywatnych łącznie, miejsc w hotelach około 1450, miejsc w sanatoriach około 1000. Z drugiej strony, na strukturę ruchu turystycznego w regionie niemały wpływ miała oczywiście pandemia. Stąd, w Małopolsce w 2020 roku tylko ok. 50% ogółu odwiedzających region (7,66 mln osób) stanowili turyści (goście nocujący). Od tego czasu, sytuacja natomiast znacząco się poprawiła.
Walory rekreacyjne
Osoby, ceniące aktywny tryb życia mogą zaś skorzystać z widowiskowych tras rowerowych i szlaków o różnym stopniu trudności. Bliskość do granicy ze Słowacją to również świetna okazja, by udać się rowerem np. do schroniska „Trzy Korony”, po drodze mijając takie punkty, jak: Czerwony Klasztor, Leśnica czy Litmanowa. Oprócz tego ciekawą opcją są wypady kajakiem rzeką Dunajec, np.trasą Sromowce Niżne – Szczawnica – 15,5 km. Najpopularniejsze trasy liczą natomiast od 18 do 23 km.
Słynne uzdrowisko
Szczawnica to jednak przede wszystkim miejscowość, która słynie z walorów uzdrowiskowych. Obecność źródeł wód mineralnych w Szczawnicy przyczyniła się do rozwoju miasta. Szczawnica jest wyspecjalizowanym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego. Pochodzące z nich wody wykorzystywane są w leczeniu górnych dróg oddechowych, chorób przewodu pokarmowego, podagry, otyłości i narządów ruchu. Wody spożywać można w Pijalni Wód Mineralnych, która znajduje się we wschodniej części Placu Dietla w stylowym „Domu nad zdrojami”.
Uzdrowisko posiada doskonałą bazę zabiegową. Swoje usługi lecznicze oferują sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne oraz ośrodki uzdrowiskowo - wypoczynkowe, bazując na naturalnych miejscowych zasobach.
Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną bazą noclegową:
» Turystyczna baza noclegowa - Szczawnica i okolice
fot. Pixabay