Szlaki turystyczne Pienin na wyciągnięcie ręki
Szczawnica należy do najbardziej znanych miejscowości turystycznych w Małopolsce. Mnóstwo jest tu domów wczasowych, hoteli, kwater prywatnych ale także sanatoriów, gdyż przybywają tu także kuracjusze szukający sposobów na poratowanie zdrowia.Ponieważ dookoła wznoszą się szczyty górskie Beskidu Sądeckiego i Pienin nie brakuje chętnych do zdobywania niektórych z nich.

Sprawdźmy dokąd ze Szczawnicy możecie się wybrać znakowanymi szlakami. A więc:
Gdzie można pójść szlakiem ze Szczawnicy?

Na Przehybę
Jednym ze szczytów górskich pasma Radziejowej (Beskid Sądecki) jest Przehyba o wysokości 1173 m.n.p.m. Od dworca PKS do schroniska na Przehybie dojdziecie na dwa sposoby. Szlakiem niebieskim przez Dolinę Sopotnickiego Potoku i Kunie albo też zielonym przez Gabiańkę i Łysiny. Na każdą z nich trzeba przeznaczyć około 3 godziny czasu.

Lokalizacja:
Schronisko PTTK Przehyba -  SZLAK NIEBIESKI 


Schronisko PTTK Przehyba -  SZLAK ZIELONY 

 

Palenica
Jest niezbyt wysokim szczytem w Małych Pieninach (722 m.n.p.m.) Gdyby ktoś wolał wybrać się na Palenicę to można albo krzesełkiem Kolei Linowej Palenica (to dla mniej sprawnych) albo pieszo żółtym szlakiem spod dolnej stacji. Przejście zajmie Wam około 1 godzinę czasu. Dalej tym samym szlakiem dojdziecie na Szafranówkę (742 m.n.p.m.).

Lokalizacja:
Górna Stacja PALENICA -  SZLAK ŻÓŁTY 


Pod Dubaszką
Grzbietem Małych Pienin w ciągu trzech godzin dojdziecie niebieskim szlakiem na Dubaszkę (934 m.n.p.m.) do schroniska. Natomiast w przeciwna stronę znacznie szybciej bo tylko w jedną godzinę można dojść od Placu Dietla do schroniska na Bereśniku (843 m.n.p.m.) przez Bryjarkę.

Lokalizacja:
Schronisko PTTK - Pod Dubaszką


Lokalizacja:
Bacówka PTTK pod Bereśnikiem -  SZLAK ŻÓŁTY 

 

Sokolica i Trzy Korony
Najsłynniejsza ale najbardziej ambitna trasa w Pieninach to szlak niebieski od schroniska Orlica przez Sokolicę (747 m.n.p.m.) na Trzy Korony (982 m.n.p.m.) czyli najważniejsze góry w Pieninach (choć wbrew powszechnej opinii wcale nie najwyższe). Trzeba na trasę przeznaczyć około 6 godzin i raczej nie warto brać ze sobą małych dzieci.

Lokalizacja:
Trzy Korony -  SZLAK NIEBIESKI 

Z Jaworek przez Wąwóz Homole na Wysoką
Miejscowością sąsiadującą ze Szczawnicą są Jaworki. Stamtąd warto się wybrać przez piękny Wąwóz Homole zielonym szlakiem na Wysoką (czyli najwyższy szczyt Pienin - 1050 m.n.p.m.). Dojdziecie na górę w ciągu dwóch godzin. Do samych Jaworek można dojechać busem lub autobusem.

Lokalizacja:
Wysoka -  SZLAK ZIELONY 
(Przez: Wąwóz Homole)


Wysoka -  SZLAK ŻÓŁTY  SZLAK NIEBIESKI       
(Przez: Rezerwat Biała Woda)


Wysoka Małe Pieniny -  SZLAK GRZBIETOWY 
(Przez: Schronisko PTTK Orlica)

Jeżeli ktoś nie ma siły na górskie wspinaczki to prostym szlakiem czerwonym wzdłuż Dunajca można pójść na spacer do granicy ze Słowacją.

Co jeszcze warto wiedzieć o Szczawnicy?

W latach 1973 - 1982 Szczawnica razem z sąsiednim Krościenkiem tworzyła jedną miejscowość o nazwie właśnie Szczawnica Krościenko. Przez miasto przepływa potok Grajcarek wzdłuż którego ciągnie się ładny deptak spacerowy. Można tu przybyć razem z flisakami płynącymi przez słynny Przełom Dunajca. Stacja początkowa tratw znajduje się w Sromowcach. Miłośnicy zabytków zobaczą tu kilka ładnych dawnych willi. Jako twórcę uzdrowiska podaje się Józefa Szalaya. Nazwa miejscowości ma wiele wspólnego z wodami mineralnymi (szczawami), których możecie spróbować w tutejszych pijalniach.

fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821